Ako vybrať vonkajšiu dlažbu

Vonkajšia dlažba vám zútulní miesto na terase, pomôže spevniť trávnik alebo vytvoriť nové parkovacie miesto. Pre každý účel využijete iné tvarové aj materiálové prevedenie. Vždy sa preto riaďte hlavným využitím a umiestnením. Obľúbená zámková dlažba z betónu vkusne orámuje bazén alebo sprístupní príjazdovú cestu. Pokládkou z gumy zas môžete vyložiť detské ihrisko či vonkajšie sprchy. V texte ďalej preberieme jednotlivé druhy aj ich údržbu.

Vonkajšia dlažba vám zútulní miesto na terase, pomôže spevniť trávnik alebo vytvoriť nové parkovacie miesto. Pre každý účel využijete iné tvarové aj materiálové prevedenie. Vždy sa preto riaďte hlavným využitím a umiestnením. Obľúbená zámková dlažba z betónu vkusne orámuje bazén alebo sprístupní príjazdovú cestu. Pokládkou z gumy zas môžete vyložiť detské ihrisko či vonkajšie sprchy. V texte ďalej preberieme jednotlivé druhy aj ich údržbu.

Doba čítania 10 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Umiestnenie

Konkrétny typ dlažby by ste mali prispôsobiť jej umiestneniu. Najčastejšie sa dlažba obstaráva na terasu, do okolia bazénu, na priedomie alebo pred garáž. Vybrané miesto si starostlivo prezrite a zhodnoťte, ako bude zaťažované. Od toho sa ďalej odvíja potrebná hrúbka dlažby. Zamerajte sa tiež na podložie. Do štrku sa zvyčajne pokladá zámková betónová dlažba, na trávnik sa skôr využívajú kamenné a keramické dlaždice bez akejkoľvek fixácie. Ak dláždite na ílovitej pôde, odporúčame silnejšie dlaždice, to platí aj pre parkovacie miesta a vjazdy, kde sa predpokladá väčšie zaťaženie. U bazénových dlaždíc kontrolujte protišmykové vlastnosti, na terasy dajte prednosť kvalitne ošetrenému povrchu UV žiarením, ktorý je vysoko odolný a ľahko čistiteľný.

Štýl

Dláždené plochy veľmi ovplyvňujú štruktúru exteriéru a podčiarkujú celkovú architektúru, preto pri ich výbere zohľadňujte doterajšie prevedenie záhrady. Voľte také dlaždice, ktoré ladia s fasádou a štýlom domu. Ak zariaďujete pokládku, ktorá povedie až ku vchodovým alebo francúzskym dverám, môžete dekor dlažby zjednotiť s podlahou v interiéri. Vkusne tak nadviažete vonkajšie priestory k bytu.

Dôležité parametre

Výška dlažby

Nepodceňujte správny výber výšky, čiže hrúbky dlaždice. Tá bezprostredne ovplyvňuje jej pevnosť a nosnosť, pričom platí, čím vyššia dlaždica, tým väčšie zaťaženie zvládne. Starostlivo si preto premyslite, či po dlažbe bude prechádzať auto, prípadne ako často. Pri každodennom prechádzaní osobným autom voľte silné dlaždice aspoň 8 cm. Pokiaľ po dlažbe prejde auto raz za čas a skôr sa bude cesta využívať pre peších, bude vám stačiť 6 cm dlažba. Pre chodníčky a terasy môžete voliť dlaždice vysoké 4 cm, nesmie však po nich prejsť auto, v takom prípade by hrozilo ich popraskanie. Nižšie nájdete orientačnú tabuľku spracovania.

Hrúbka dlažby (mm)

Využitie

40-45

úpravy okolo chodníka (nižšie hrúbky), terasy, balkóny, bazény

50

chodníčky, cestičky na záhrade

60

cesty s vyšším zaťažením, príležitostné prekračovanie osobných áut

80

príjazdové cesty, parkovacie plochy

80-100

pre veľké zaťaženie, parkovanie nákladných áut a strojov

100-120

veľké zaťaženie pre veľkoformátové dlaždice

Rozmery a tvary

Dlažba na terasu aj pred dom bežne dosahuje štvorcového rozmeru 50 × 50, 60 × 60 a 75 × 75 alebo obdĺžnikového tvaru o 45 × 90 alebo 60 × 90 cm. Často sa stretnete aj s drobnejším vyhotovením zámkovej dlažby napr. 30 × 30 cm. Betónová dlažba môže byť tvorená aj rôznorodými tvarmi ako vlnky, íčka a terčíky. Obľúbená je tiež drevená imitácia, ktorá s rozmermi 30 × 120 a 40 × 120 cm navodzuje dojem drevených parkiet.

Keramiku a betón možno vyhotoviť vo vernej imitácii dreva pripomínajúcej parkety

Za veľkoformátové sa označujú dlaždice zvyčajne viac ako 100 cm. Tieto rozmerné varianty sa ľahšie udržujú v dôsledku menšieho počtu škár a rýchlejšie sa položia. Je však nutné prihliadnuť na váhu a komplikovanejšiu manipuláciu. Veľkoformátové dlaždice sú totiž kvôli väčšej ploche náchylnejšie na poškodenie. Z toho dôvodu je nutné vyberať väčšiu hrúbku, teda aj váhu. Pri lepení venujte pozornosť rovnomernému rozloženiu lepidla, v opačnom prípade by mohli vznikať dutiny a následne aj praskliny. Z toho dôvodu, ak s pokládkou skúsenosti nemáte, prenechajte veľké formáty profesionálom.

Nasiakavosť

Nielen u vonkajších dlažieb, ale aj kúpeľňových či kuchynských obkladov by ste mali riešiť nasiakavosť, teda schopnosť vstrebať vodu z okolia. Čím nižšia hodnota, tým budú dlaždice vhodnejšie pre vonkajšie využitie. Nasiakavosť totiž priamo podmieňuje mrazuvzdornosť. Udáva sa v percentách a označuje prírastok hmotnosti po nasýtení vodou. Za nízke hodnoty, teda najodolnejšie dlaždice, sa považujú 0,04-0,5 %. Väčšinou sa jedná o zliate dlaždice, ktoré sú dokonale spojené s minimom škár. Štandardná nasiakavosť pre vonkajšiu dlažbu by potom nemala prekročiť 3 %.

Protišmykovosť

Nielen pri bazénoch, ale kdekoľvek na terase a záhradných cestách by ste mali dbať na protišmykové úpravy dlaždíc, ktoré môžu zabrániť pošmyknutiu pri daždivom počasí. Hrubé povrchy sú z tohto pohľadu vhodnejšie, horšie sa ale oproti hladkému spracovaniu čistia. Mieru protišmykovosti určujú hodnoty R9-R13, kedy najvyššiu protišmykovosť vykazujú povrchy označené R13. Vyššej stabilite môžu ďalej dopomôcť napríklad hrubšie povrchy s vystupujúcimi kamienkami, tie však nemusia vyhovovať pre pohyb naboso, teda napríklad k bazénu.

Oteruvzdornosť

Odolnosť proti mechanickému poškodeniu vyjadruje hodnota oteruvzdornosti. Tá sa rozdeľuje do piatich stupňov označovaných medzinárodnou skratkou PEI. Čím vyšší stupeň PEI, tým bude dlažba odolnejšia a trvácnejšia. Pre najnamáhanejšie oblasti preto vyberajte odolné dlaždice PEI5. Na terasy a všetky chodníky postačí odolnosť PEI4. Nižšie stupne sú určené do interiérov.

Mrazuvzdornosť

Predpoklad kvalitných a trvanlivých vonkajších dlaždíc je mrazuvzdorný materiál, ktorý odolá dlhodobému pôsobeniu mrazu a iným náročným podmienkam. Menej kvalitná dlažba, ktorá by nápor mrazu neuniesla, by vytvorila nevzhľadné praskliny a úlomky. Mrazuvzdornosť podmieňuje nasiakavosť (max. 3 %), teda spracovanie materiálu. Z tohto pohľadu najlepšie vychádzajú vibrolisované dlaždice skladané z dvoch vrstiev s nízkym podielom zvyškovej vody.

Na čo sa zamerať

Materiál

Výsledný materiál vyberajte podľa využitia aj preferovaného dekoru. Je pravdou, že aj na prvý pohľad jednotvárny betón dnes zoženiete v rozmanitom prevedení imitujúce drevo či kameň. V súčasnej architektúre sa čoraz častejšie využíva tiež prírodný kameň, ktorý zaujme prirodzenou štruktúrou a prírodným vzhľadom.

  • Betón - zámková dlažba z betónu vyniká vysokou odolnosťou, trvanlivosťou a možnosťou jednoduchej demontáže. Rozdeľuje sa nielen podľa tvaru, ale aj typu skladania na vibrolisované, vymývané, vibroliate a osekávané podobné vibrolisovým.

  • Keramika - skvele vyzerá na terasách, balkónoch aj chodníkoch. Pri výbere však dbajte na odolnosť proti sklzu a mrazuvzdornosť. Niektoré menej kvalitné možnosti by mohli časom popraskať. Keramika je cenená pre svoj nadčasový štýl aj dlhú životnosť.

  • Kameň - o niečo drahší kameň (žula, pieskovec, travertín, fylit) zaujme svojou osobitou štruktúrou a prírodným dizajnom. Tvrdosť záleží na danom materiáli, kedy v škále 1-10 sa napríklad kremeň pohybuje na 7, mramor na 3. Kvalitná keramika by pritom na tejto stupnici dosahovala približne stupeň 5.

  • Guma - dlažba tvorená z prírodného alebo syntetického kaučuku nájde využitie na detských ihriskách, u vonkajších spŕch, ale aj pergolách. Jej mäkkosť a tlmiace vlastnosti sú príjemné pri športovaní ale aj chôdzi naboso.

  • Plast - nielen pre okraje obrubníkov, bazénov a ciest využijete plastové obkladačky. Skvele fungujú tiež čoby spevňujúce zatrávňovacie, ktoré sú na rozdiel od betónu vzdušnejšie a neodoberajú pôde vlhkosť.

Farba

K najčastejším farebným kombináciám patrí približne päťdesiat odtieňov šedej. Tie sa skvele kombinujú s terakotovou, hnedou aj bielou. K bazénom a všade tam, kde sa budete pohybovať bez topánok, odporúčame svetlejšie odtiene, ktoré sa tak rýchlo na slnku nerozpália ako v prípade čiernych. Čisto biele vás zas v exponovaných miestach môžu príliš oslňovať, preto vyberajte také odtiene, ktoré budú zároveň zodpovedať danému miestu a jeho využitiu.

Najčastejšie otázky

Pokládka zámkovej dlažby a vonkajších obkladov

Pre budúcu životnosť dlažby je pokládka veľmi dôležitá, preto je nutné k nej od začiatku pristupovať zodpovedne. Závisí na zvolenom type dlažby aj podklade. Keramické dlaždice možno pokladať lepením na betónový podklad alebo suchou cestou do štrku, trávy alebo na terča. Štrkové pokládky sú rýchle a ľahko sa vymieňajú v prípade poškodenia. Kladenie na trávu je ideálne pre tvorbu cestičiek a drobných pešiniek. Poklad nevyžaduje fixáciu, musíte však počítať s možným prerastaním medzi špárami. Dlažba na terče sa využíva na terasy aj k bazénom. Sú obľúbené pre svoju flexibilitu. Umiestňujú sa totiž na polohovateľné podložky (terče), pod ktoré možno umiestniť napríklad elektroinštaláciu alebo rozvody.

Dlažba na terče je skvelou voľbou k bazénom a terasám

O tom, ako pokladať zámkovú dlažbu, rozhoduje tiež využitie povrchu. Ak tvoríte príjazdovú cestu, u ktorej sa počíta s vyšším zaťažením, bude potrebné vykopať základy hlboké aspoň 55 cm. Pre pešie cesty vám postačia polovičné jamky, približne 25 cm. V prípade veľkých a namáhaných priestorov zauvažujte nad strojovou pokládkou, ktorá je vykonávaná mechanickými strojmi.

  • Vytýčte si plochu a všetko premerajte. Vykopte zeminu v hĺbke 25-65 cm v závislosti od využitia.

  • Jamu vyplňte kamennou drťou, zhutnite vibračnou doskou a potom všetko orámujte obrubníkom v pozdĺžnom smere.

  • Po stuhnutí materiálu nasypte na drť vrstvu piesku a jemného štrku (cca 5cm).

  • Všetko zarovnajte drevenou alebo oceľovou latou a začnite klásť dlažbu so škárami 3-5 mm.

  • Škáry zasypte kremičitým pieskom a zameťte šikmo, aby sa všetky škáry vyplnili.

  • Pre odstránenie výškových nerovností použite vibračnú dosku s gumovým nástavcom a znovu všetko zasypte.

Čistenie zámkovej dlažby

Väčšina vonkajších obkladov vynikajú jednoduchou údržbou a odolnosťou voči okolitým vplyvom. Aj napriek ich mrazuvzdorných a vodeodpudivých vlastností môže po čase dôjsť k znečisteniu a prerastaniu buriny. K jednoduchému čisteniu ďalej prispejú špeciálne lakované úpravy, vďaka ktorým zostane špina na povrchu a neprenikne hlboko do štruktúry dlaždice. Vy ju tak ľahko zmyjete mydlovou vodou a kefou. Používanie vysokotlakového čističa je síce efektívnym riešením, za to však jeho časté používanie môže zámkovú dlažbu poškodiť. Ak bojujete s burinami, vyskúšajte okrem nekonečného plenia vriacu vodu. Tá po naliatí medzi škáry zničí koreňový systém.

Impregnácia zámkovej dlažby

Pre uľahčenie ďalšej údržby a celkové predĺženie životnosti obkladov nanášajte na dlažbu impregnáciu. Akonáhle vyčistíte povrch, naneste na suchú dlažbu impregnačný náter, ktorý dodá materiálu svieži vzhľad a zabráni prieniku oleja a chemikálií do štruktúry dlažby. Dlhodobú ochranu zaistíte použitím povrchovej impregnácie a hĺbkovej ochrany v podobe plničov pórov a kapilár.